Londýnský metropolitní systém, je rychlá dopravní síť, která obslouží velké části Londýna a některé oblasti okresů Buckinghamshire, Essex a Hertfordshire v Anglii. Je nejstarší a jednou z nejrušnějších metropolitních sítí na světě, s více než 4 miliony cestujících denně.
Obsah článku
- 1 Metro Londýn = 11 linek a 270 stanic a 402km tratí
- 1.1 Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Londýně od 1300 Kč na noc
- 1.2 Mapa metra v Londýně pro rok 2023
- 1.3 Nejdůležitější stanice Londýnského metra – Top 5
- 1.4 Kde se ubytovat v Londýně
- 1.5 Jak se dostat z londýnských letišť do centra města veřejnou dopravou?
- 1.6 Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Londýně od 1300 Kč na noc
- 1.7 Jak strávit prodloužený víkend v Londýně?
- 1.8 Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Londýně od 1300 Kč na noc
Metro Londýn = 11 linek a 270 stanic a 402km tratí
Metro má 11 linek celkem 402 kilometrů dlouhých, spolu s Docklands Light Railway (DLR), London Overground, Elizabeth Line a National Rail službami. Metro jezdí obvykle mezi 5:00 a půlnocí od pondělí do soboty. V neděli jsou provozní hodiny mírně zkráceny.
Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Londýně od 1300 Kč na noc
- Bakerloo Line je hnědá linka, která spojuje severozápadní a jižní Londýn. Má 25 stanic a délku 23,2 km. Byla otevřena v roce 1906 a je jednou z nejstarších linek metra.
- Central Line je červená linka, která prochází středem Londýna z východu na západ. Má 49 stanic a délku 74 km. Byla otevřena v roce 1900 a je nejdelší a nejvytíženější linkou metra.
- Circle Line je žlutá linka, která tvoří kruh kolem centra Londýna. Má 36 stanic a délku 27,2 km. Byla otevřena v roce 1884 a je jedinou linkou metra, která nemá konečné stanice.
- District Line je zelená linka, která spojuje západní a východní Londýn. Má 60 stanic a délku 64 km. Byla otevřena v roce 1868 a je druhou nejdelší linkou metra.
- DLR Line je tyrkysová linka, která slouží Docklands a východnímu Londýnu. Je to lehké metro bez řidiče. Má 45 stanic a délku 34 km. Byla otevřena v roce 1987 a je součástí Transport for London (TfL).
- Hammersmith & City Line je růžová linka, která spojuje Hammersmith na západě s Barkingem na východě. Má 29 stanic a délku 25,5 km. Byla otevřena v roce 1864 a je jednou z nejméně vytížených linek metra.
- Jubilee Line je šedá linka, která spojuje severozápadní a jihovýchodní Londýn. Má 27 stanic a délku 36,2 km. Byla otevřena v roce 1979 k oslavě stříbrného jubilea královny Alžběty II.
- Metropolitan Line je fialová linka, která spojuje centrální Londýn s severozápadním předměstím. Má 34 stanic a délku 66,7 km. Byla otevřena v roce 1863 a je nejstarší linkou metra na světě.
- Northern Line je černá linka, která prochází severem a jihem Londýna. Má dvě větve na severu a dvě na jihu. Má 50 stanic a délku 58 km. Byla otevřena v roce 1890 a je třetí nejdelší linkou metra.
- Piccadilly Line je tmavě modrá linka, která spojuje centrální Londýn s západním předměstím a letištěm Heathrow. Má 53 stanic a délku 71 km. Byla otevřena v roce 1906 a je čtvrtou nejdelší linkou metra.
- Victoria Line je světle modrá linka, která prochází severojižním směrem pod centrem Londýna. Má 16 stanic a délku 21 km. Byla otevřena v roce 1968 jako první plně automatick
Kromě metra v Londýně funguje řada autobusových a vlakových služeb, stejně jako síť říčních lodí na Temži.
Mapa metra v Londýně pro rok 2023
Mapa londýnského ke stažení v PDF
Nejdůležitější stanice Londýnského metra – Top 5
- Waterloo: Je to nejrušnější stanice na celém londýnském metru a také jedna z nejdůležitějších dopravních uzlů v celém Londýně. Je zde řada vlakových a autobusových spojů, stejně jako řada turistických atrakcí, včetně London Eye, Národního divadla a Southbank Centre.
- King’s Cross St. Pancras: Tato stanice je důležitým přestupním bodem mezi londýnským metrem a vlaky v Británii, včetně vlaků do Paříže a Bruselu. Je také blízko mnoha turistických atrakcí, včetně British Museum a Regent’s Park.
- Oxford Circus: Tato stanice je v centru obchodní čtvrti Oxford Street a je důležitým přestupním bodem mezi linkami Bakerloo, Central a Victoria. Je také blízko mnoha turistických atrakcí, včetně Buckinghamského paláce a Madame Tussauds.
- Liverpool Street: Tato stanice je důležitým přestupním bodem mezi londýnským metrem a vlaky východního Londýna a je také blízko mnoha turistických atrakcí, včetně Tower Bridge a Tower of London.
- Canary Wharf: Tato stanice se nachází v finanční čtvrti Canary Wharf a je důležitým přestupním bodem mezi linkami Jubilee a Docklands Light Railway. Je také blízko mnoha obchodních budov a turistických atrakcí, jako je O2 Arena.
Kde se ubytovat v Londýně
Na Londýn vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Londýn již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:
- Levná varianta (do 2200 Kč na noc): Snoozebox Olympic Park
- Zlatý střed (do 4400 Kč na noc): Studios2Let
- Luxusní romantický zážitek (snídaně a centrum města za 14000 Kč na noc): Radisson Blu Edwardian Bloomsbury Street Hotel, London
Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:
Kolik stojí jízdné na londýnskou dopravu?
Ceny jízdného na londýnském dopravním systému, včetně metra, autobusů a vlaků, jsou stanoveny podle vzdálenosti, kterou cestujete a podle toho, zda cestujete během špičky nebo mimo špičku. V současné době (rok 2022) je cena jízdného v metru v rozmezí od 2,40 do 4,90 liber za jednu cestu v závislosti na zóně, do které cestujete, a na tom, zda cestujete během špičky nebo mimo špičku.
Existuje také řada různých jízdenek a karet, které vám umožňují ušetřit peníze na cestování po Londýně. Například Oyster karta je elektronická karta, kterou můžete načíst a použít pro jízdu na londýnském metru, autobusech, vlacích a vláčcích v celém Londýně. Je to levnější než koupit jízdenky na jednotlivé cesty a lze ji použít také na mnoha dalších dopravních systémech po celém Londýně včetně jeho blízkého okolí.
Je také možné zakoupit denní, týdenní nebo měsíční jízdenky, které Vám umožní cestovat po Londýně libovolně neomezeně za určité období. Tyto jízdenky jsou vhodné pro turisty nebo pro osoby, kteří v Londýně žijí a pravidelně cestují.
Je třeba si uvědomit, že ceny jízdného v londýnském dopravním systému se mohou čas od času měnit, takže je vždy nejlepší se ujistit, že máte nejnovější informace o cenách před cestou.
Jaké jsou další systémy metra kousek od Londýna?
V blízkosti se nacházejí metropolitní systémy například v Manchesteru, Paříži, Bruselu nebo metro v Dublinu. Tyto města jsou relativně blízko Londýna a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.
Jak se dostat z londýnských letišť do centra města veřejnou dopravou?
Existuje několik způsobů, jak se dostat z londýnských letišť veřejnou dopravou přímo do centra města
Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Londýně od 1300 Kč na noc
Metrem přímo na Heathrow
Londýnské letiště Heathrow je přímo propojené s londýnským metrem pomocí linky Piccadilly, která vás dovede do centra města za cca 1 hodinu. Letiště Stansted, London City a Gatwick jsou také propojena s londýnským metrem, ale cesta z nich do centra města bude trvat déle než z Heathrow.
Autobusem National Express nebo Oxford Tube
Existuje řada autobusových spojů z londýnských letišť do centra města, včetně autobusových linkových služeb, jako je například National Express nebo Oxford Tube. Cesta autobusem do centra města obvykle trvá déle než cesta metrem, ale může být levnější.
Vlakem Heathrow Express
Z letiště Heathrow je možné se dostat do centra města pomocí vlaku Heathrow Express, který vás dovede do Paddington za cca 15 minut. Z letiště Stansted je možné se dostat do centra města pomocí vlaku Stansted Express, který vás dovede do Liverpool Street za cca 45 minut.
Je třeba si uvědomit, že cesty z londýnských letišť do centra města mohou být komplikované a že mohou být vyžadovány přestupy na další dopravní prostředky, takže je vždy nejlepší před cestou zkontrolovat cestovní plány a časy spojů.
Jak strávit prodloužený víkend v Londýně?
Londýn je fascinující město plné památek, vynikajících restaurací a zábavných aktivit. Tady je náš tip na 3denní program v Londýně:
Co dělat první den v Londýně?
- Ráno si dejte snídani v kavárně The Breakfast Club v Soho.
- Navštivte nejznámější památky města jako Big Ben, Westminsterský palác a Buckinghamský palác.
- Pro oběd si dejte ryby s hranolkami v tradičním anglickém stánku Poppie’s v East Endu.
- Odpoledne navštivte Britské muzeum a prozkoumejte jeho sbírky.
- Večer si užijte noční život v Londýně a zajděte si na koktejl do baru The Alchemist v čtvrti Covent Garden.
Druhý den: Umění a skvělá gastronomie:
- Ráno si dejte snídani v kavárně Granger & Co v Notting Hill.
- Prohlédněte si Tower Bridge, Tower of London a St. Paul’s Cathedral.
- Pro oběd si dejte jídlo z uličního stánku Dishoom v čtvrti Shoreditch.
- Odpoledne navštivte Tate Modern a prohlédněte si moderní umění.
- Večer si užijte jídlo v indické restauraci Dishoom v čtvrti Covent Garden.
- Po večeři si zajděte na představení do divadla West End.
I poslední den si užijte naplno!
- Ráno si dejte snídani v kavárně The Good Egg v čtvrti Soho.
- Navštivte muzeum Victoria and Albert a prozkoumejte jeho sbírky umění a designu.
- Pro oběd si dejte jídlo z uličního stánku Flat Iron Square v čtvrti Southwark.
- Odpoledne se projděte po Camden Marketu a nakupte si.
- Večer si užijte jídlo v restauraci Sketch v čtvrti Mayfair.
- Po večeři si zajděte na drink do baru Sky Garden a užijte si výhled na město.
Praktický videoprůvodce dopravou v Londýně
Závěr našeho průvodce Londýnem
Ať už se rozhodnete Londýn navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.
Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Londýně od 1300 Kč na noc
Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Londýna dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.
Z Londýna to je do Vídně je to pár hodin letadlem – už jste si přečetli náš článek o této rakouské metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro ve Vídni.
Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na Facebooku. Děkujeme
Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Londýně
- Jaký druh jízdenky potřebuji použít v londýnské MHD?
- V Londýně lze využít několik druhů jízdenek, včetně Oyster karty, která se používá pro dopravu v londýnském metru, autobusech, tramvajích, Docklands Light Railway (DLR) a některých vlacích. Můžete také použít bezkontaktní platební kartu, pokud ji máte.
- Jaké jsou ceny jízdenek?
- Ceny jízdenek se liší v závislosti na tom, jak dlouho cestujete a jaký druh dopravy používáte. Pokud používáte Oyster kartu, platíte nižší ceny než při nákupu papírových jízdenek. Ceny za jízdy metrem začínají od 2,40 liber a ceny za jízdy autobusem od 1,50 liber.
- Jaké jsou otevírací hodiny londýnského metra?
- Londýnské metro funguje v zásadě 24 hodin denně, ale některé linky mohou mít omezený provoz v určité dny a časech. Pokud cestujete v noci, ujistěte se, že máte aktuální informace o provozu.
- Jaké jsou nejlepší způsoby, jak se dostat z letiště do centra města?
- Londýn má několik letišť, ale většina z nich je dobře spojena s městem pomocí vlaků, metra a autobusů. Heathrow, nejrušnější letiště v Londýně, má přímé spojení s metrem a vlaky, Gatwick má vlakové a autobusové spojení a Stansted a Luton jsou nejlépe dostupné pomocí vlaku nebo autobusu.
- Co dělat, když se zaseknu v londýnském metru?
- Pokud se zaseknete v londýnském metru, zůstaňte klidní a poslechněte si pokyny personálu. Pokud je to možné, přesuňte se do nejbližší stanice a vyčkejte na další vlak. Pokud jste uvězněni v tunelu, personál vám bude poskytovat aktualizace a pokyny.